Autor Téma: Kurt Knispel  (Přečteno 18503 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

kcobain

• Wehrmacht
    Leutnant - poručík
Kurt Knispel
« kdy: Únor 09, 2008, 08:21:53 »
Kurt Knispel (20.9.1921 - Salisov [ČSR], 28.4.1945 - [v okrese Znojmo])

Knispel se narodil v Salinově u Zlatých Hor v Sudetech.

Po vyučení v oboru automechanik nastupuje 6.9.1940 do německé armády. Základní výcvik absolvuje ve městě Sagan v Polsku, kde se poprvé setkává se zbraní která ho bude provázet až do konce života - TANKEM. Jeho výcvik probíhá na strojích Panzer I, II a IV, který absolvuje jako tankový nabíječ a střelec.
Křest bojem absolvuje v polovině roku 1941 v rámci operace Barbarossa u Minska a Smolenska jako střelec v Panzeru IV. Na tomto stroji 25.8.1941 poprvě zasahuje tank T-34. 4.11.1941 je mu udělen Železný kříž II. třídy. Od září 1941 - do ledna 1943 bojuje před Leningradem.
Poté se vrací opět do výcvikového střediska u Varšavy kde je přeškolen na stroj Panzer VI - Tiger. Po úspěšném zaškolení je 15.4.1943 převelen k 1.kompanii 503. těžkého panzer batalionu u kterého se zapojuje do bojů u Kurska v operaci Zitadelle.
V průběhu těchto bojů se mu podařilo potvrzeně zasáhnout na 2km, byli i případy, dle tvrzení jeho osádky, zásahu na 3km, což je úctihodné, ovšem neověřitelné.
Následně přicházejí neustálé těžké boje na sovětské frontě.

27.4.1944 mu byl po 50 dosažených vítězství udělen Rytířský kříž I. třídy.
Jeho divize byla po těžkých bojích a utrpěných ztrátách přesunuta do Erfurtu, kde dostali 12 nových Tigerů II.
Po vylodění Spojenců v Normandii zasahuje do bojů u Caen.
Po dosažení 126 vítězství se Knispelovi uděluje 20.5.1944 Německý kříž ve zlatě.
Na podzim 1944 opět dostávají 45 nových Tigerů II.
12.10.1944 je jeho divize přesunuta do Budapešti opět na východní frontu.
Po těžkých bojích v Maďarsku ustupují zbytky jeho jednotky přes Rakousko do Československa kde 28.4.1945 v tanku zemřel.
Přesné místo úmrtí je ovšem zřejmě neznámé, zřejmě to bylo někde poblíž Znojma.

Za svou zářnou kariéru 168 potvrzených zásahů dosáhl jen na hodnost Feldwebel, údajně pro jeho nevojenskosst, jako třeba dlouhé vlasy s plnovousem, a jeho spolubojovníci vzpomínali na to, že si nedával servítky při mluvě a kritizoval své nadřízené, to ovšem nemohlo sloužit německé propagandě, která měla raději jeho kolegy ve zbrani Wittmanna či Cariuse.

Zdroje:

http://en.wikipedia.org/wiki/Kurt_Knispel

http://krnovsko.eu/

rase

• Francouzská cizinecká legie
  • Lieutenant-colonel
  • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 9. listopadu 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 23. prosince 2007 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 8. prosince 2008
Re: Kurt Knispel
« Odpověď #1 kdy: Srpen 24, 2008, 01:40:29 »
Nevite, jake čislo měl Knispeluv Königstiger ?
"Prasata! Chcete snad žít věčně?!" Fridrich Veliký, král pruský, v bitvě u Leuthenu, 1757

kcobain

• Wehrmacht
    Leutnant - poručík
« Odpověď #2 kdy: Srpen 25, 2008, 12:48:49 »
Prošel jsem co se dalo ale nikde ani zmínka, jen dohady a to nemá cenu vypisovat, snad jen že nevíc se mluvilo o King Tigerovi 114 ale neí to jistý...

nomad74

• Francouzská cizinecká legie
  • Caporal-chef
« Odpověď #3 kdy: Březen 23, 2011, 06:25:04 »
Ano pravdepodobne je to č. 114. O francuzsku je toho dost malo ked som pozeral a najst čislo tanku a priradit ho k velitelovi je velmi tažke. Ale je to pravdepodobne 114
Si vis pacem, para bellum

Megalodon

• Wehrmacht
    Schütze - vojín
« Odpověď #4 kdy: Únor 25, 2013, 06:34:33 »
"Nevím, čím se bude bojovat ve třetí světové válce, ale ve čtvrté to budou klacky a kameny." Albert Einstein

venco

• ČSR
  • Podporučík
« Odpověď #5 kdy: Únor 25, 2013, 08:29:40 »
Vypadá to, že ano http://www.panzernet.net/panzernet/fotky/tanky/pz6b/048.jpg
Keď kuknete na toto video tak tigre II. majú veže henschel a pri konci je aj Kurt K. s nemeckým krížom v zlate. Na tej tvojej fotke Megalodon je tiger s vežou porsche.   http://www.youtube.com/watch?v=PWwOQanzOeU

Megalodon

• Wehrmacht
    Schütze - vojín
« Odpověď #6 kdy: Březen 05, 2013, 06:50:57 »
Děkuju za upozornění vůbec sem si to na první pohled neuvědomil.
"Nevím, čím se bude bojovat ve třetí světové válce, ale ve čtvrté to budou klacky a kameny." Albert Einstein

pan.sup

• k.k. Landwehr
  • Oberstleutnant
  • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 9. listopadu 2007 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 19. prosince 2008

zelezny kriz

• Wehrmacht
    Oberstleutenant - podplukovník
« Odpověď #8 kdy: Duben 09, 2013, 09:56:28 »
Škoda, že tenhle expert  nenapsal nějakou  knihu nebo si nepsal deník. Hlavně by člověka zajímalo technické umění boje v tanku a jeho "recept úspěchu". Určitě to nebylo jen štěstí.. ;)

jugen

• Wehrmacht
    Hauptmann - kapitán
« Odpověď #9 kdy: Duben 09, 2013, 11:13:22 »
Tiež vás potešia diskusie na Idnes pod takýmito článkami medzi "pospoľním ľudom" ?  :)

Thor Herman

• ČSR
  • Podplukovník
  • Není vždy hříchem neuposlechnout příkazu vrchnosti
« Odpověď #10 kdy: Duben 09, 2013, 11:14:39 »
Nevím jak to bylo ve WH, ale třeba čs vojáci za druhé světové války měli zákaz při frontovém nasazení psát deníky. I Ludvík Svoboda ukončil psaní svého deníku před odjezdem do Sokolova a tento uložil v depozitáři.
Pojde dobytek,zemřou tví přátelé. I ty jednou zemřeš. Však jedno nikdy neumírá ! Tvé jméno! Tvé jméno,tvá sláva a skutky jenž si vykonal.

Hrdinství je stav ducha, kdy se chlapci mění v muže. A muži v mrtvoly. Obvykle zcela zbytečně.

JSEM VLASTENEC , JSEM NA TO HRDÝ A OSUD MÉ ZEMĚ MI NENÍ LHOSTEJNÝ

zelezny kriz

• Wehrmacht
    Oberstleutenant - podplukovník
« Odpověď #11 kdy: Duben 10, 2013, 10:05:17 »
Škoda, že si Svoboda nepsal deník po válce, to by nebyl v depozitáři, ale na státním zastupitelství..

Thor Herman

• ČSR
  • Podplukovník
« Odpověď #12 kdy: Duben 10, 2013, 12:14:13 »
Tento deník vyšel knižně v roce 2008 v nakladatelství mladá svoboda pod ISBN 978-80-204-1939-2. Doporučuji přečíst.
Pojde dobytek,zemřou tví přátelé. I ty jednou zemřeš. Však jedno nikdy neumírá ! Tvé jméno! Tvé jméno,tvá sláva a skutky jenž si vykonal.

Hrdinství je stav ducha, kdy se chlapci mění v muže. A muži v mrtvoly. Obvykle zcela zbytečně.

Korchon

• Wehrmacht
    Leutnant - poručík
« Odpověď #13 kdy: Duben 10, 2013, 05:51:36 »
Tiež vás potešia diskusie na Idnes pod takýmito článkami medzi "pospoľním ľudom" ?  :)

Mě spíš rozesmál ten popisek k fotografii, ale ten mají na novinkách na seznamu: Tygr IV  :D
My vyhráváme díky našim Tygrům!

Thor Herman

• ČSR
  • Podplukovník
« Odpověď #14 kdy: Duben 10, 2013, 07:55:44 »

Mě spíš rozesmál ten popisek k fotografii, ale ten mají na novinkách na seznamu: Tygr IV  :D

Co čekáš od redaktorů NOVINEK?