Autor Téma: Volkssturm  (Přečteno 12745 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Peter Steindl

 • Luftwaffe
 • Oberstleutnant - podplukovník
 • Příspěvků: 790
 • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 9. července 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 12. května 2008 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 12. května 2009
Volkssturm
« kdy: Duben 20, 2008, 09:25:25 »
"Kdo touhou po pomstě plane, ten tam, kde prapor rozedraný vane, do volkssturmu spěchá: tys chlapec jen, já zas stařec, a kde pořádný je mazec, tam Hitlerovi k radosti, jak myši ženeme se do pasti, smrti vstříc, smrti vstříc."

Volkssturm byla německá domobrana zřízená na konci druhé světové války. První plány na jeho zřízení pocházejí z listopadu 1943. Koncepce využití posledních lidských rezerv však došla naplnění až po drtivých porážkách Wehrmachtu v létě 1944. Hitlerovým výnosem z 25. září 1944 byla založena domobrana, která měla být pod velením nacistické strany.

To se během fungování Volkssturmu ukázalo jako jeden z největších problémů. Na místě měly totiž oddíly podléhat župním vedoucím, (Gauleiterům) kteří byli samozřejmě naprostí vojenští diletanti, jež se poté, co získali jednotky složené z chlapců a starců začali cítit jako velcí vojevůdci a podle toho to také vypadalo. Do této kategorie přesně zapadají bezohlední kariéristi a řezníci Erich Koch z Východního Pruska a Karl Hanke z Dolního Slezska. Dalším problémem bylo to, že výzbroj a výcvik měl zajistit Himmler jako velitel Rezervní armády. Tento stav však netrval dlouho, už v listopadu 1944 byl výcvik svěřen armádě.

Podle Hitlerova výnosu měli být do Volkssturmu zahrnuti všichni muži od 16 do 60 let, tj. ročníky 1884-1928. 27. února 1945 byl však dán rozkaz odvodu i ročníku 1929.

Volkssturm byl rozdělen do 4 "výzev" neboli skupin:

I. výzva zahrnovala muže ročníků 1884 až 1924, kteří nebyli naprosto nutní pro válečné hospodářství. Tyto oddíly mohly být nasazeny na jakémkoliv místě, takže např. u Berlína bojovalo mnoho příslušníků Volkssturmu z Rakouska. Těchto domobranců bylo 1 200 000.

II. výzva zahrnovala muže ročníků 1884 až 1924, kteří byli nepostradatelní pro válečný průmysl. Z toho pramení, že tyto oddíly mohly být nasazeny pouze v místě bydliště domobranců. Je proto samozřejmě, že se všichni snažily dostat se do II. výzvy. Těchto domobranců byly 2 800 000.

III. výzva zahrnovala chlapce ročníků 1924 až 1928, poté i 1929, kteří nebyly dosud odvedeni k Wehrmacht či do RAD. V této skupině bylo pouze 600 000 domobranců, byli však vojensky nejhodnotnější, protože se z valné části skládaly z fanatických nacistů indoktrinovaných v Hitlerjugend, kde také již předtím získali nejzákladnější vojenský výcvik.

IV. výzva zahrnovala muže, které předtím všechny komise označily za naprosto neschopné vojenské služby. Byli to např. kardiaci, lidé, kteří prodělali TBC či osoby trpící celkovou tělesnou slabostí. Do této skupiny patřilo 1 400 000 mužů, kteří byli určeni ke strážní a bezpečností službě. Tito domobranci nedostali vůbec žádné zbraně, měli se ozbrojit z vlastních zdrojů, tj. většinou soukromými pistolemi nebo loveckými puškami.

Organizace

Základní organizační jednotkou Volkssturmu byl prapor, vyšší jednotky vytvářeny nebyly. Prapor se dělil na čtyři roty, tři normální a jednu těžkou, která měla být vyzbrojena pěchotními děly. Obvykle však žádná nebyla a tak se roty nerozlišovaly. Každá rota měla čtyři čety, které se dále dělily na tři skupiny (Gruppe).

Prapory Volksturmu byly označeny dvěma čísly oddělenými lomítkem. První značilo číslo župy, druhé číslo praporu v župě. Případné třetí číslo označovalo číslo roty.

Hodnosti a označení

Volkssturm měl pouze pět hodností:

Volkssturmmann - vojín
Gruppenführer - šikovatel
Zugführer - poručík
Kompanieführer - kapitán
Battalionsführer - major

Jejich hodnostní označení bylo podobné jako u SS, ale měly obě výložky stejné a měli na nich žádnou až čtyři stříbrné čtyřcípé hvězdičky.

Uniformy a výstroj

Jednotná uniforma Volkssturmu neexistovala. Většina domobranců žádné uniformy nedostala. Byly označeni buď páskou "DEUTCHE WEHRMACHT" nebo páskou DEUTSCHER VOLKSSTURM - WEHRMACHT" a nějakou částí vojenské uniformy, která byla zrovna k dispozici - třeba čepicí nebo opaskem.

Část příslušníků III. výzvy samozřejmě bojovala v uniformách HJ. Jiní sice uniformy vyfasovali, avšak mnohdy značně kuriózní - třeba železničářské nebo odkudsi vyhrabané stejnokroje z první světové války.

Ostatní dostali jakési standardní uniformy, ale protože Německo trpělo naprostým nedostatkem látek, tak někdy dost netradičního odstínu. Dočetl jsem se, že jeden prapor u Berlína dostal uniformy zemitě hnědé barvy. Byl proto napaden a zničen německými vojáky, kteří prapor považovali do oddíl Rudé armády.

Výzbroj

Nacistické Německo sice plánovalo výrobu velmi levných a jednoduchých ručních zbraní, které měly být primárně určeny pro Volkssturm. Výroba těchto zbraní se však nikdy příliš nerozběhla a celkově jich dodáno pouze několik desítek tisíc kusů.

Proto potřeboval Volkssturm běžné zbraně německé armády, která jich však sama měla ohromný nedostatek. Na podzim 1944 německý průmysl produkoval 200 000 ručních zbraní měsíčně, Wehrmacht jich však potřebovala 300 000, většina jich šla do nově budovaných divizí lidových granátníků. Ztroskotal i kuriózní pokus esesáků nakoupit zbraně na italském černém trhu, který se měl odehrát na přelomu let 1944 a 1945.

Volksturm proto musel vzít většinou za vděk kořistními, mnohdy velmi obstarožními zbraněmi z arzenálu prakticky všech armád, se kterými Německo za druhé světové války bojovalo. Byly to např. francouzské pušky Lebel, či různé typy italských, řeckých, belgických nebo dánských pušek. Z této různorodosti samozřejmě pramení i minimální zásoby střeliva, které k těmto zbraním byly. Asi největším zdrojem zbraní pro Volkssturm byly pušky, zabavené italské armádě po její kapitulaci v roce 1943. Domobrana jich obdržela 800 000.

Část vojáků sice dostala standardní německou karabinu Mauser 98, jiní měly dlouhé verze těchto pušek z první světové války. Několik desítek tisíc zbraní nakonec podle některých zdrojů dodala Luftwaffe. Z první světové války pocházela i většina kulometů, část oddílů byla vyzbrojena např. těžkými kulomety MG 15.

Volkssturm měl původně tabulkové stavy výzbroje, které však byly málokdy dodrženy.

I. výzva:

649 pušek a samopalů
31 lehkých kulometů
6 těžkých kulometů
27 Panzerfaustů
6 Panzerschrecků
6 lehkých moždířů
3 polní děla

II. výzva:

576 pušek a samopalů
30 lehkých kulometů
3 těžké kulomety
27 Panzerfaustů
6 Panzerschrecků
3 lehké moždíře

Přesný obrázek o skutečné výzbroji Volkssturmu si můžeme udělat z údajů o praporu, který v roce 1945 bojoval poblíž Kolína nad Rýnem:

1. rota: 8 italských pušek pro 80 mužů
2. rota: belgické pušky bez munice, pistole a revolvery z 19. století
3. rota: dánské pušky s 6 až 9 náboji na hlaveň
4. rota: francouzské karabiny vz. 1886 a italské pušky bez munice

Existovaly však i výjimky. Dva prapory III. výzvy sloužené z 16-letých příslušníků Hitlerjugend byly v obležené Vratislavi (Breslau) vyzbrojeny útočnými puškami Stg-44.
Asi jediná zbraň, která se i u Volkssturmu vyskytovala obvykle v dostatečném množství, byly Panzerfausty.

Nasazení

Příslušníci Volkssturmu byly nasazeni ve všech bojích, která hroutící se Nacistické Německo absolvovalo v roce 1945.
Na západní frontě bojovaly s velmi malým zápalem (snad s výjimkou některých Hitlerjugend), obvykle byli rádi, že padnou do amerického nebo britského zajetí.
Na východní frontě byla ale situace naprosto odlišná. Oddíly Volkssturmu tam často kladly mnohem lépe vycvičené a vybavené Rudé armády zuřivý odpor. Např. ve Vratislavi tvořili domobranci třetinu posádky (15 000 mužů), velké množství jich bojovalo i v Königsbergu a hlavně v Berlíně. Špatně vyzbrojené a vycvičené oddíly utrpěly obrovské ztráty.

Čtyři příslušníci Volkssturmu získali RK. Byli to:

Ernst Tiburzy
Wilhelm Sitt
Otto Herzog
Karl Pakebusch


Držitel RK Ernst Tiburzy (1911-2004)
Lepší pít coca-colu, než vodu z louže, ve které jsou červi.

rase

 • Francouzská cizinecká legie
 • Lieutenant-colonel
 • Příspěvků: 2848
 • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 9. listopadu 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 23. prosince 2007 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 8. prosince 2008
Volkssturm
« Odpověď #1 kdy: Duben 20, 2008, 02:58:05 »
Podle mě požadavky fronty častečně splnovaly jenom Divize Lidovych Granátníků (tedy v ramci narychlo sebranych civilistu).

Volkssturm byl prakticky jenom na zaměstnání postupujících Rusů. Vedeni možna doufalo, že Rusum dojde munice...

Tzn. byli vhodni jenom jako pohyblivy štit pro zbytky elitnich skupin SS a Wehrmachtu, kteři mohli klast Rusum alespon nějaky odpor.

Přenechat veleni nad Volkssturmem Gaulaiterům byl tah jen politický. Chtěli tim podpořit chut bojovat do posledniho, ale když utikali i samotni Gaulaiteři, tak vznikaly komplikace.

Vyhodou Volksturmu byl jediny faktor, Člověk, ktery neni poznamenany vycvikem se po určite době stane mistrem na podminky do kterych byl vržen (tedy pokud přežije)

Normalni vojaci kteři jsou poznamenani vycvikem ho aplikuji, do bojovych podminek, což neni vždy vhodne.

Stavalo se to u Rusu, když branili Stalingrad atd. (ti taky neměli často žadny vycvik)

"Prasata! Chcete snad žít věčně?!" Fridrich Veliký, král pruský, v bitvě u Leuthenu, 1757

Peter Steindl

 • Luftwaffe
 • Oberstleutnant - podplukovník
 • Příspěvků: 790
 • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 9. července 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 12. května 2008 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 12. května 2009
Volkssturm
« Odpověď #2 kdy: Duben 20, 2008, 03:07:52 »
Je to tak. Příslušníci Volkssturmu byli obvykle cynicky obětováni, aby se válka protáhla ještě o pár dnů.

K těm Gauleiterům: mnou zmíněný Erich Koch nechával do poslední chvíle střílet lidi za "dezerci". Sám odplul z Königsbergu jednou z posledních lodí a zašil se v severním Německu. Karl Hanke zase odletěl letadlem z obležené Wroclawi, když ještě dva dny předtím, tj. 4. května 1945 posílal lidi na smrt a měl plnou hubu keců o nemožnosti kapitulace.

Boj Volkssturmu je zachycen i v Pádu třetí říše, např. děti obsluhující AA kanon, se kterým chtějí zastavit Rudou armádu. :arrow: http://youtube.com/watch?v=qFj9W6nxpp4Tady je propagandistické video z 25. ledna 1945 o výcviku příslušníků Volkssturmu. Zkrátka řečičky o moderních zbraních (jinak řečeno Panzerfaustech) a kvalitním výcviku (jak se nechat přejet tankem a přežít to).
Lepší pít coca-colu, než vodu z louže, ve které jsou červi.

pospec

 • Francouzská cizinecká legie
 • Lieutenant-colonel
 • Příspěvků: 2045
 • Se Sovětským svazem, padla bída na zem...
  • Pospec-blog
Re: Volkssturm
« Odpověď #3 kdy: Říjen 28, 2008, 11:02:43 »
citace Peter Steindl:
Hitlerovým výnosem z 25. září 1944 byla založena domobrana, která měla být pod velením nacistické strany.
Já myslel že podléhaly Josephu Geoblesovi. Jak to teda je???
Platí přímá úměrnost: čím více se snažím, tím horší je výsledek...
Navštivte můj blog: http://pospec-blog.blogspot.com/

Peter Steindl

 • Luftwaffe
 • Oberstleutnant - podplukovník
 • Příspěvků: 790
 • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 9. července 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 12. května 2008 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 12. května 2009
Re: Volkssturm
« Odpověď #4 kdy: Říjen 30, 2008, 08:20:50 »
citace Peter Steindl:
Hitlerovým výnosem z 25. září 1944 byla založena domobrana, která měla být pod velením nacistické strany.
Já myslel že podléhaly Josephu Geoblesovi. Jak to teda je???
To sis myslel špatně. Goebbels (neboť jeho si patrně myslel) mohl mluvit pouze do berlínského Volkssturmu, jelikož byl mimo jiné také berlínským gauleiterem.
Lepší pít coca-colu, než vodu z louže, ve které jsou červi.

Geier

 • RAF
 • Senior Aircraftman
 • Příspěvků: 55
 • Snáším se z oblohy jako sup!
Re: Volkssturm
« Odpověď #5 kdy: Září 27, 2009, 11:57:00 »
Takže vlastně Volkssturm jsou stovky dětí a starců který jdou na smrt...
Dalo by se to takto charakterizovat?
Who dares wins!

Max Hanke

 • Wehrmacht
  Unteroffizier - četař
 • Příspěvků: 109
Re: Volkssturm
« Odpověď #6 kdy: Září 27, 2009, 02:57:24 »
Takže vlastně Volkssturm jsou stovky dětí a starců který jdou na smrt...
Dalo by se to takto charakterizovat?
Ano i tak. Rusové jim říkali totálové jako výsledek totální války. a pravidelní němečtí vojáci jim zas říkali guláš, směs starého masa a čerstvé zeleniny. jen tak naokraj.
Je jen naší zásluhou že bolševické hordy nemohou omývat své tanky na březích Atlantiku

Algy

 • Host
Re: Volkssturm
« Odpověď #7 kdy: Listopad 12, 2009, 09:59:55 »
Boj Volkssturmu je zachycen i v Pádu třetí říše, např. děti obsluhující AA kanon, se kterým chtějí zastavit Rudou armádu.
To ale nebyl volkssturm, ale členové Hitlerjugend.
Jenom jako zajímavost. :)

Peterth

 • ČSR
 • Poručík
 • Příspěvků: 242
 • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 26. června 2009
Re: Volkssturm
« Odpověď #8 kdy: Listopad 13, 2009, 12:08:37 »

Peter Steindl

 • Luftwaffe
 • Oberstleutnant - podplukovník
 • Příspěvků: 790
 • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 9. července 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 12. května 2008 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 12. května 2009
Re: Volkssturm
« Odpověď #9 kdy: Listopad 15, 2009, 08:44:22 »
To ale nebyl volkssturm, ale členové Hitlerjugend.
Jenom jako zajímavost. :)
Kteří byli paušálně převedeni do Volkssturmu.
Ta scéna z Pádu třetí říše s největší pravděpodobností ukazuje příslušníky Hitlerjugend, kterým byl přidělen AA kanón jako protitankový prostředek. Kdyby byli příslušníky protiletadlové obrany, tak by nenosili černé uniformy, ale tmavě modré.
Lepší pít coca-colu, než vodu z louže, ve které jsou červi.