zamítnutý prototyp KV-1S-85, zdroj: Topwar.ru se souhlasem provozovatele, upraveno
Na přelomu roku 1942 a 1943 začali sovětští činitelé stále častěji řešit otázku, k čemu vlastně Rudé armádě jsou těžké tanky KV-1, když nesou výzbroj stejné síly jako střední tanky T-34, jejichž výroba a provoz byly přitom mnohem levnější. Vše ještě vyostřila bitva u Kurska v létě roku 1943, během které se naplno projevilo, že kanony tanků KV-1 ráže 76,2 mm nestačí na efektivní boj s moderními německými tanky Panther a Tiger. Z toho důvodu začali sovětští konstruktéři usilovně pracovat na přezbrojení svých těžkých tanků. První pokus spočíval v prosté instalaci silnějšího kanonu do věže sériového tanku KV-1S. Nový kanon ráže 85 mm však příliš omezoval vnitřní prostor a znemožňoval osádce normální fungování. Z toho důvodu nebyl prototyp, označovaný jako KV-1S-85, přijat do výroby a práce na přezbrojení pokračovaly jiným směrem.
Pokud měl tank KV-1 nést kanon ráže 85 mm, musel dostat také novou větší věž. A co mohlo být jednodušší než použít věž právě vyvinutou pro nový tank IS-1. Na podvozku KV-1S tak vznikly dva testovací prototypy. Oba nesly novou větší věž ale každý v ní měl jiný typ kanonu. U prvního prototypu, označovaného jako Objekt 238, to byl kanon S-31, u druhého prototypu s označením Objekt 239 ty byl potom kanon D-5T. Obě zbraně byly kýžené ráže 85 mm a obě byly původně vyvíjeny pro tank IS-1. V červenci 1943 proběhly testy obou prototypů, ze kterých vzešel vítězně Objekt 239 s kanonem D-5T. 8. srpna byl vydán rozkaz číslo 3891ss, kterým byla schválena sériová výroba nového tanku pod názvem KV-85, v září se potom výroba rozběhla.
Podvozek tanku byl převzat ze sériového KV-1S. Na každé straně jej tvořilo šest zdvojených pojezdových kol. Kola byla celokovová, opatřená prolisy a drobnými kruhovými odlehčovacími otvory. Pojezdová kola byla rozmístěna v rovnoměrných rozestupech a každé bylo zavěšeno a odpruženo samostatně pomocí kyvného ramene napojeného na torzní tyč. Vpředu podvozkové soustavy bylo loukoťové kolo napínací a vzadu bylo velké ozubené kolo hnací. Shora dosedal pás na tři rovnoměrně rozmístěné podpůrné kladky.
KV-85, všimněte si rozšíření trupu okolo prstence věže, zdroj: Topwar.ru se souhlasem provozovatele, upraveno
Nos trupu byl tvořen dvěma deskami, které spolu svíraly ostrý úhel. Spodní byla silná 60 mm, horní měla 50 mm a byla skloněna pod úhlem 70°. Na spodní desce byla dvě masivní oka pro uchycení tažných lan. Z horní desky nosu vystupovala čelní stěna kabiny tanku. Byla skloněna v úhlu 30° a pancíř zde byl silný 75 mm. Uprostřed čelní stěny byl obdélníkový průzor řidiče. V případě nebezpečí se průzor uzavíral krytem a řidič v potom vyhlížel z vozidla pouze štěrbinou v krytu. Dno trupu mělo 30 mm po celé délce a boky trupu měly 60 mm. V levé části stropní desky kabiny byl kruhový průlez řidiče, který se uzavíral jednodílným poklopem. Strop kabiny byl před věží a kousek za ní silný 40 mm. Nad motorovým prostorem to bylo již "pouze" 30 mm.
V zadní části tanku byl motorový prostor. Hned za věží byl servisní otvor a po jeho stranách dva menší podélné otvory pro přívod vzduchu k pohonné jednotce. Ty byly chráněny mříží. Za těmito otvory byly ze stropní desky vyvedeny dva výfuky. Ještě dále směrem k zádi byly potom dva kruhové otvory pro servisní přístup k převodovce. Pohonnou jednotkou tanku byl dvanáctiválcový diesel V-2, který dával maximální výkon 600 koní při 2000 otáčkách za minutu. Převodovka umožňovala řadit pět rychlostních stupňů pro jízdu vpřed a jeden pro couvání. 46 tun těžký stroj dokázal na silnici vyvinout maximální rychlost 34 km/h.
Trup tanku musel být kvůli nové větší věži částečně rozšířen. Okolo prstence věže tak na obou bocích vzniklo jasně patrné obloukové rozšíření do stran. Jak již bylo řečeno věž tanku KV-85 byla převzata z vyvíjeného tanku IS-1. Byla odlévaná a síla všech jejích stěn, kromě stropu, činila 100 mm. Strop věže byl silný 40 mm. V čelní stěně byl instalován již zmíněný kanon D-5T a s ním spřažený kulomet DT ráže 7,62 mm. Další kulomet stejného typu byl instalován v pravé části zadní stěny věže. Pro kanon se nakládalo 70 kusů munice, pro kulomety potom celkem 3276 nábojů v 52 diskových zásobnících. Dále bylo na palubě 25 ručních granátů a 30 signálních světlic. V levé přední části střechy věže se nacházel periskop MK-4, napravo od něj ústil ventilátor kabiny. Vlevo vzadu byla velitelská kupole se sérií průzorů po obvodu. V kupoli byl průlez pro nástup a výstup osádky. Další kruhový průlez byl potom hned napravo od kupole. V bočních stěnách věže byly uzavíratelné střílny pro palbu z ručních zbraní. V zadní polovině věže byla navařena madla pro vezenou pěchotu.
KV-85 zničený Němci, zdroj: Topwar.ru se souhlasem provozovatele, upraveno
Původní trupový kulomet (umístěny nalevo od průzoru řidiče) byl u tanku KV-85 demontován. Nahradil jej napevno instalovaný kulomet umístěný tentokrát přesně na opačné straně, hned napravo od řidičova průzoru. Obsluhu kulometu měl na nyní na starosti sám řidič. Díky tomu mohla být osádka tanku KV-85 pouze čtyřčlenná (narozdíl od KV-1S). Její složení bylo řidič, velitel, střelec z kanonu a nabíječ kanonu. Řidič měl jako jediný své stanoviště uvnitř trupu v jeho přední části. Zbytek mužů seděl ve věži. V případě nutnosti fungoval velitel tanku také jako střelec ze zadního věžového kulometu.
Kanon ráže 85 mm skutečně přinesl kýžené zvýšení bojové hodnoty tanku KV. Narozdíl od původní zbraně ráže 76,2 mm si totiž KV-85 dokázal efektivně poradit i s německými tanky Panther a Tiger. Nedá se ovšem říci, že své protivníky zcela deklasoval. O výsledku střetnutí rozhodovala spíš celková situace, moment překvapení a samozřejmě také um osádek na obou stranách.
Tanků KV-85 bylo vyrobeno jen velmi malé množství (okolo 140 kusů). Důvodem byla úspěšná výroba nových tanků T-34/85, které nesly stejně silnou zbraň, ale byly přitom rychlejší a levnější na výrobu i provoz. Aby ospravedlnili další výrobu tanku KV, začali sovětští konstruktéři experimentovat s instalací ještě silnější zbraně. Dlužno podotknout, že žádný z dalších experimentálních tanků na základě KV-1 se již do sériové výroby nedostal. Prototypy, které vznikly, jsou popsány v samostatné kapitole ZDE.
Do dnešních dnů se dochoval pouze jediný exemplář tohoto tanku a ten je k vidění v St. Peterburgu. V tankovém muzeu v Kubince je potom vystaven zamítnutý prototyp KV-1S-85, tedy sériový tank KV-1S experimentálně osazený kanonem S-31 ráže 85 mm.
Hmotnost |
46 t |
Délka |
8,49 m |
Šířka |
3,25 m |
Výška |
2,53 m |
Pohonná jednotka |
V-2 |
Maximální výkon |
600 koní |
Maximální rychlost |
34 km/h |
Pancéřování trupu |
čelo 50 - 75 mm boky 60 mm záď ?? mm |
Pancéřování věže |
stěny 100 mm strop 30 mm |
Výzbroj |
1 x kanon D-5T ráže 85 mm 3 x kulomet DT ráže 7,62 mm |
Osádka |
4 muži |