TOPlist

 

Obal manuálu Taktisch richtiges fahren mit Schützenpanzerwagen z dotisku ze srpna 1944

Polopásový obrněný transportér SdKfz 251 se stal jedním ze symbolů německého Wehrmachtu. V německé nomenklatuře nazývaný Schützenpanzerwagen (a uváděný zkratkou SPW) plnil nejen funkci přepravního prostředku, ale i mnoho dalších rolí. Díky pásové části podvozku umožňoval jízdu i mimo zpevněné komunikace, jeho pancéřování odolávalo palbě ručních zbraní a kulometů a zároveň mohl nést poměrně silnou výzbroj (např. protitankový kanon ráže 37 mm nebo dokonce krátkohlavňový kanon ráže 75 mm). Obrněné transportéry propůjčovaly útoku nevídanou razanci, ale zároveň také podstatně snižovaly ztráty na životech vlastních vojáků. Heinz Guderian prý tento stroj dokonce nazval „šetřičem krve“.

Za celou válku bylo vyrobeno něco mezi 15 a 16 tisíci exemplářů SdKfz 251 ve čtyřech výrobních verzích (Ausf. A až D) a ve 23 oficiálních účelových variantách (ženijní vozidla, velitelská vozidla, radiokomunikační vozidla, sanitky, dělostřelecké tahače, pozorovací a zaměřovací vozidla, vozidla palebné podpory atd.). I přes úctyhodné výrobní skóre však poptávka po těchto strojích trvale převyšovala nabídku. Snaha o minimalizaci "zbytečných" ztrát vzácného bojového stroje tak mimo jiné vedla i ke vzniku speciálního manuálu pro jejich řidiče a velitele. Manuálu, který dostal oficiální název Taktisch richtiges fahren mit Schützenpanzerwagen (tedy doslova takticky správná jízda s obrněným transportérem). Poprvé byl vydán v únoru 1944 a následoval minimálně jeden dotisk, a to v srpnu téhož roku.

Manuál měl zábavnou formou, pomocí obrázků a veršovaček, vysvětlit správný postup v různých situacích, ať už to byl přesun, zastávky, překonávání překážek, nebo vedení útoku. Každá stránka představovala konkrétní situaci a na dvojici kreslených obrázků ukazovala správný a nesprávný postup... přičemž ten nesprávný končil většinou smrtí posádky (jak motivující). Texty uvedené níže neberte prosím jako doslovné překlady, ale spíše českou interpretaci obsahu dané strany.

Str. 1

Platnost manuálu Merkblatt 75/10 potvrdil svým podpisem generální inspektor tankových vojsk Heinz Guderian.

Str. 2

Zvenku lehce pancéřovaný, v terénu obratný a uvnitř, ani se tomu nechce věřit, dost místa pro celou bojovou skupinu. V bahně nebo sněhu, vždy je tam náš SPW! Ale ani s tím nejlepším vybavením neuspěješ, pokud budeš vydávat hloupé rozkazy a jezdit, jak se nemá. Ti, kdo vědí, jak obrněný polopás správně používat, nosí vavřínové věnce a medailí mají plné bedny. Pamatuj: jezdi zostra, ale takticky správně!

Str. 3

Jelikož jsme největším postrachem nepřítele, neustále se nás snaží objevit. Pokud jej chceš přelstít, zajeď se svým vozem do stínu.

Str. 4

I když je to někdy mimo silnici kratší, na poli za tebou zůstávají viditelné stopy. Proto je lepší držet se silnice, abys nikomu neprozradil, kudy jedeš.

Str. 5

Pokud zastavíte svá vozidla moc blízko u sebe, riskujete zasažení nepřátelskými bombami. Pamatuj tedy, že pochodové rozestupy je nutno dodržovat i při zastávce.

Str. 6

Když jednotka narazí na terénní překážku, může se u ní snadno vytvořit dopravní zácpa. Ušetřete sami sobě čas a starosti a před překážkou se rozprostřete do stran, abyste ji mohli překonat všichni najednou. Pak se zase znovu seřaďte do kolony.

Str. 7

Pokud jedeš na špici kolony, nesmíš se chovat tvrdohlavě. Jeď zostra, ale neustále pořádně zkoumej cestu před tebou.

Str. 8

Kdo jen tak bezstarostně bloumá krajinou, občas vyletí do povětří. Pokud máš před sebou most nebo úžinu, nejprve je řádně prozkoumej, než do nich vjedeš (taková místa jsou ideání pro zaminování).

Str. 9

Světlé vozidlo v tmavé krajině přímo bije do očí, nepřítel tě snadno spozoruje a bude tě to stát krk. Byla by to zbytečná oběť, proto vždy uvažuj, jaké "pozadí" ti bude okolní krajina tvořit vůči nepříteli.

Str. 10

Když pojedeš naslepo bez průzkumu, čeká tě záblesk, rána a konec. Proto postupuj vpřed opatrně a zajisti si palebnou podporu.

Str. 11

Jestli chceš udělat radost obsluze nepřátelských protitankových děl, jezdi po hřebenech kopců. Pokud si však chceš zachovat život, jezdi raději skrz údolí mezi kopci.

Str. 12

Když narazíš na nepřátelskou zásobovací kolonu nezastavuj, neváhej. Vjeď do ní na plný plyn a vítězství bude tvoje.

Str. 13

Když se přiblížíš k řece, bylo by bláznovství dojet rovnou až k ní. Nejprve se ukryj někde, kde tě nepřítel z druhého břehu nemůže vidět, a dobře se rozhlédni.

Str. 14

Jízdou po nevhodném povrchu uděláš radost všem Ratám (Rata byla přezdívka sovětského letounu Polikarpov I-16). Když svou trasu jen trochu přizpůsobíš okolnímu terénu, Rata tě bude jen marně hledat.

Str. 15

Za jízdu v husté houfu se platí ztrátami. Stačí ale dodržovat větší rozestupy a efekt nepřátelské palby bude zanedbatelný.

Str. 16

Když začne bubnovat dělostřelectvo, není moudré zastavovat. Když je oblast pod palbou, jeď na plný plyn pryč.

Str. 17

Projížďka otevřeným polem tě přivede leda tak ke svatému Petrovi. Využívej každou možnost krytí, ať už je to keř, strom, plot nebo dům.

Str. 18

Otáčení k ústupu velkým obloukem přinese smrt lidem i strojům. Otoč se rychlým krátkým manévrem a odpal přitom dýmovnice, které znemožní nepříteli míření.

Str. 19

Pokud se chceš chránit před palbou, musíš se hýbat. Pokud ale chceš střílet, musíš naopak zastavit. Nejlépe funguje střídání: jeden střílí, druhý jede a pak se prohodí.

Str. 20

Uprostřed otevřené krajiny budeš snadno viditelný. Moudrý se raději drží při kraji, kde není vidět.

Str. 21

Když si palebnou pozici vybereš nešikovně, dočkáš se facky přímo do tváře. Vždy vybírej dobře ukrytou a dobře maskovanou pozici.

Str. 22

Tato stránka je zdá se určena speciálně pro posádky polopásů vyzbrojených minometem (Werferwagen). Postavit vozidlo do takovéto pozice je bláznovství. Chytřejší je zvolit skrytou pozici a střílet co nejrychleji.

Str. 23

Jestli zaútočíš na nepřátelské tanky čelně, jsi mrtvý muž. Proto, když zahlédneš tanky, rychle se ukryj a napadni je z boku se svojí "pětasedmdesátkou".

Str. 24

Když jedeš v koloně s tanky, nespěchej a nesnaž se je předjet, hrozí totiž, že najedeš na minu. Raději se drž v koloně a jeď ve stopách vozidel před tebou.

Str. 25

Když se během útoku ploužíš, koleduješ si o zásah. Takže pamatuj řidiči: při útoku šlápni na plyn a uháněj vpřed!

Str. 26

Snažit se přejet zákop šikmo je proti zdravému rozumu. Přes zákop musíš vždy kolmo!

Str. 27

Celá skupina na tebe čeká a ty vůbec nevíš kudy za nimi. Pokaždé při jízdě mysli na tři věci: orientační body, směr a doba jízdy.

Str. 28

Když zajedeš do úkrytu předkem, bude obtížné z něj zase vyjet. Lepší je do úkrytu zacouvat, abys pak mohl rychle vyrazit ven.

Str. 29

Když zatáčíš, necháváš stopy tak výrazné, že si jich všimne i moula ve tmě. Řidiči nebuť tvrdohlavý, dej si trochu práce a stopy zamaskuj.

Str. 30

Za velitelova hlasitého chrápání vjelo vozidlo přímo do bažinaté díry. Takže veliteli: v nepřehledném terénu vysedat a navádět řidiče!

Str. 31

Být na průzkumu sám, to je přílišná skromnost. Lepší je to ve dvou, protože si můžete vzájemně krýt záda.

Str. 32

Musí tvůj radista se svým vybavením opustit vozidlo, aby mohl vysílat? Pak se ty zdi a dráty kolem nejspíš stanou jeho hrobem. Proto vždy hledej s vozidlem pozici, kde nebude tvé rádiové vlny nic blokovat.

 

DOPORUČUJEME:

Přečtěte si úplně nový článek o manuálu pro posádky polopásových obrněných transportérů!

Další aktualizace naleznete v sekci NOVINKY!

 

 

 
     

přejímání textů ze stránek Panzernet.net bez písemného souhlasu provozovatele je zakázáno; Ochrana soukromí; Copyright; Zdroje