TOPlist

 

15cm Panzerwerfer 42 auf Selbstfahrlafette SdKfz 4/1, zdroj: Flickr.com se souhlasem publikujícího uživatele, upraveno

Německá armáda využívala za druhé světové války v obrovském množství mnoho druhů nákladních automobilů. Mezi nimi vynikal Opel Blitz, kterého byly armádě dodány tisíce kusů. Kolové automobily ovšem měly značně omezenou průchodnost složitým terénem a zejména v Rusku během jarních dešťů Němci tuto jejich nevýhodu silně pociťovali. Zkušenosti z východní fronty vedly německé konstruktéry k myšlence na vývoj polopásových nákladních automobilů odvozených od stávajících kolových strojů. Tak také vznikl Opel Maultier (Maultier = mula).

A právě tento stroj posloužil ještě o něco později k výrobě samohybného raketometu Panzerwerfer 42. Z podvozku zcela zmizela kabina posádky i nákladová korba a nahradila je plně uzavřená pancéřovaná nástavba složená ze svařovaných plechů o síle 10 mm na čele a 8 mm na bocích a zádi. Přední řiditelná náprava byla totožná se samotným kolovým nákladním automobilem, neboť i Maultier ji takto převzal. Zadní pásová část, převzatá od Maultieru, byla tvořena na každé straně čtyřmi pojezdovými koly, zavěšenými a odpruženými párově, a dále kolem hnacím a napínacím. Pohonnou jednotkou byl šestiválcový motor Opel o výkonu 68 koní, který dokázal udělit vozidlu na silnici maximální rychlost 38 km/h.

Za motorovou kapotou byla kabina pro řidiče a velitele. Výhled z vozidla jim zajišťovala okýnka v přední a bočních stěnách, opatřená otevíratelnými poklopy se štěrbinovými průzory. Při pohybu v týlu tedy posádka okna otevřela úplně, zatímco v oblasti kde hrozilo případné ostřelovaní nepřítelem, využívala pouze štěrbinových průzorů.

Panzerwerfer 42 ukořistěný spojenci, zdroj: internet, Public domain, upraveno

Za kabinou posádky byl, rovněž plně uzavřený, nákladový prostor. Na jeho střeše byl na otočném stojanu umístěn desetihlavňový raketomet ráže 150 mm. Hlavně zbraně byly uloženy po pěti ve dvou řadách nad sebou. První sada raket se vozila již nabitá v hlavních, další munice byla uložena v nákladovém prostoru a přístup k ní byl skrze dvoukřídlá vrata v zadní zkosené stěně nástavby. Každá raketa vážila 34,7 kg z nich 10 kg připadalo na výbušnou náplň hlavice rakety. Dostřel raket byl 6700 metrů.

Další nákladní prostor pro ukládání různého nářadí a materiálu byl v šesti uzavíratelných úložných schránkách jež se nacházely na bocích zadní části nástavby a jejichž řešení bylo shodné se strojem SdKfz 251 Ausf. D. Na zadní hraně kabiny stroje se nacházel otočný závěs pro kulomet MG 34, který se ve vozidle používal jako doplňková výzbroj pro blízkou pozemní i vzdušnou obranu. Jelikož vezená zásoba raket byla značně omezená, vznikly ještě muniční vozy pro doplňování střeliva. Jednalo se o totožná vozidla u nichž ovšem nebyl namontován raketomet a jejich jedinou výzbroj představoval kulomet.

V přesně neznámém počtu exemplářů vznikl na základě Opelu Maultier ještě jeden typ samohybného raketometu. Jeho základní konstrukce byla shodná s tou popsanou ale změnila se výzbroj. Stroj nesl 24hlavňový raketomet ráže 80 mm, kterým Němci experimentálně vyzbrojovali rovněž některé kořistní francouzské polopásy. Hlaveň ovšem není v tomto případě to pravé označení neboť se jednalo pouze o jednoduché vodící kolejnice o délce 186 cm.

Panzerwerfer 42 ukořistěný spojenci, zdroj: internet, Public domain, upraveno

Odpalovací kolejnice byly umístěny ve dvou řadách nad sebou po dvanácti. Na každou kolejnici se upínaly dvě rakety, jedna shora a druhá zespoda. Celkem tedy byl raketomet schopen odpálit najednou 48 raket. Rakety byly ráže 80 mm a byly buď trhavé nebo zadýmovací. Stroj nesl označení 8cm Vielvachwerfer auf Maultier 40 a vznikl pravděpodobně pouze v několika málo pokusných exemplářích.

Během produkčního období vzniklo celkem 300 samohybných raketometů, které potom sloužily s německou armádou až do samého konce války.

 

Co ještě se můžete o tomto stroji dozvědět:

- prehledne shrnuté specifikace stroje v sekci TECHNICKÁ DATA

 

DOPORUČUJEME:

Přečtěte si nedávno aktualizovaný článek o Flakpanzeru na podvozku Universal Carrier!

Další aktualizace naleznete v sekci NOVINKY!

 

 

 
     

přejímání textů ze stránek Panzernet.net bez písemného souhlasu provozovatele je zakázáno; Ochrana soukromí; Copyright; Zdroje